Egy túramotoros számára nincs is jobb élmény mint felpakolni a cuccait és elmenni napokra motorozni.
Egyszerűnek hangzik a dolog, de jóval többről van szó, mint magadhoz rakni az irataidat és megtankolni a motort.
Felkészültnek kell lenni arra az esetre is, ha beüt a krach.
Ha csapatban indulsz útnak, sokkal könnyebb dolgod van, mert néhány dologból elég, ha egyikőtöknél van. Ezek nélkül ne indulj el:
Defektjavító
Sok féle változata kapható. A Motul P3 Tyre repair defekt javító egy egyszerű megoldás, mert gyors és szerszámot nem igénylő alternatíva, de csak akkor ér valamit, ha még nem eresztett le teljesen a gumi.
Ha tartósabb megoldást keresel, akkor érdemes gumikukacos szettet választani, mint például az Oxford defektjavító szett (OX720). Egy ilyen szettben minden benne van, ami ahhoz kell, hogy megjavítsd a gumit és akár 0-ról felfújd.
Ha igazán pro vagy, akkor kis kompresszor is van nálad. Ezek közül van, ami powerbank és zseblámpa is egyben. A CO2 patronokkal ellentétben a kompresszoron be tudod állítani a kívánt nyomást, amire szeretnéd, hogy felfújja a gumit.
Fontos tudni, hogy ezek egyike sem hosszútávú megoldás. Arra szolgálnak, hogy el tudj jutni a legközelebbi gumishoz.
Esőruha
Még ha a ruhád vízálló is, tartalékba érdemes esőruhát pakolnod. Egyedül laminált kabát esetében lehet felesleges, mert az anyaga lepergeti a vizet.
A túrakabátokban levő membrán megakadályozza, hogy bejusson az eső és a menetszél, de a ruhád külső része át fog ázni.
Én személy szerint nem szeretek vizes ruhában motorozni, mert még ha a membrán alatt száraz is vagyok, hűvös időben (hegyvidéki régiókban) a hideg miatt mindig az az érzésem volt, mintha vizes lennék.
Nyári melegben nem lenne probléma, sőt még jól is tud esni, de több napos túrán, ahol lehet meg sem tud száradni, kellemetlen másnap a hideg, vizes ruhát visszavenni.
Egy esőkabát akkor is nagyon jól tud jönni, amikor nyári hálós kabátban indulsz el, de késő este érsz haza, amikor már azért tud hűvös lenni és az esőkabáttal szélállóvá tudod varázsolni a ruhád.
Ezek nélkül szerintünk nem szabad útnak indulni. Az elázás inkább csak kellemetlenség, de egy defekt a semmi közepén gallyra vághatja a teljes túrát. Ezeken túl még van néhány dolog, amiket érdemes magaddal vinned:
Sisaktisztító szett
Papírtörlő, mikroszálas rongy és egy kis kiszerelésű sisaktisztító sprének mindig találsz helyet a dobozokban. Sokszor látom, hogy benzinkúton az autók szélvédőjére szánt mosókefével sikálják motorosok a plexijüket és mindig a hideg futkos a hátamon. Ennél az is jobb, ha leveszed a plexit és a mosdóban lemosod a csap alatt. Én például a tükrös pleximet mindig így tisztítom, ha útközben vállalhatatlan lesz.
Láncolaj
Ezekből is készül kis kiszerelés, így nem okoz gondoz magaddal vinned. Túra előtt egy alapos lánc takarítást érdemes beiktatni, a túrán pedig indulás előtt fél órával lefújni lánckenővel, ha tudod, hogy sokat fogtok aznap menni.
Tartalék fék és kuplung kar
Tavaly az egyik túránkon Szlovéniában sikerült álló helyzetben felborítani az egyik motort és utána sokáig agyaltam azon, hogy mit kezdtünk volna, ha letörik valamelyik kar. Hála ég nem így volt. Tudom, hogy ez nem egy szokványos úti felszerelés, de abban az esetben mindenképp vigyél magaddal, ha a semmi közepére indulsz, főleg egyedül, külföldön.
Bovdenjavító készlet
Ahogy a fék-és kuplungkar letörése, úgy a gáz -és kuplung bovdenszakadás is tönkreteheti az utazást, ha nem vagy rá felkészülve.
Egy bovdenjavító szettben minden benne lesz, ami a leggyakoribb bovdentípusok cseréjéhez kelleni fog. Kompakt csomagolásuknak köszönhetően pedig a legkisebb helyen is elfér.
Alap szerszámkészlet
A legtöbb motorhoz gyárilag adnak egy kis szerszámkészletet, amiben azok az alapszerszámok vannak, amikkel kisebb karbantartási műveleteket el tudsz végezni.
Ha nincs ilyen szerszámkészleted vagy szeretnéd kiegészíteni, akkor kaphatóak kis, kompakt szerszámkészletek vagy szerszám tárolók, így akár az otthoni szerszámaid is magaddal viheted.
"Duct tape" vagy más néven szigetelő szalag, sniccer, kábelkögelő
Ugye nem kell magyaráznom. A szigetelőszalag az egyik a 2 ultimate szerszám közül. Ha valami nem mozog, aminek mozognia kellene akkor WD40 (csak viccelünk, mindenre ez sem jó), ha valami mozog, aminek nem kellene, akkor szigetelőszalag.
Ha tört már le menet közben indexed vagy tükröd, akkor egy ilyennek nagyon örültél volna. Ha a váltás cipőnek találtál helyet a dobozban, akkor ennek is legyen.
A kábelkötelegelő ott jön jól, ahol a szigetelőszalag már kevés, a sniccer meg elvágni a kábelkötegelőt.
+1 tipp, egy palack víz
Enélkül soha ne indulj el, főleg nyáron! Nem tudhatod mi vár rád. Lehet órákat kell rostokolnod a tűző napon egy fa árnyékában vagy egy kietlen faluban a buszmegállóban. Étel nélkül napokig is képesek vagyunk ellenni, de víz nélkül csak óráink vannak hátra, ezt sose felejtsd el!
Kérdésed van? Keress minket bátran elérhetőségeinken vagy ugorj be a boltba, szívesen segítünk.
Motocity Sáreczky Kft.
9028 Győr, Szent Imre út 172/C
Tel: 06 20 396 9901
E-mail: info@motocity.hu