Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Ezt ne csináld a bukóddal...

Túl sokszor hallottuk már azt, hogy ablakmosóval takarítjátok a bukótokat, úgyhogy vegyük át, mi a baj ezzel.

 

Elsőre praktikus megoldásnak tűnhet, hisz a legtöbb háztartásban van és viszonylag olcsó alternatívája a sisaktisztító sprének, de több kárt okozol vele, mint amennyit spórolhatsz.

Az ablakmosókban levő alkohol károsíthatja a bukó fényezését és akár a szerkezetét is roncsolhatja.

Bemattíthatja a fényezést, ami önmagában még csak egy esztétikai probléma lenne, de a szerkezetben okozott károk, már-már megkérdőjelezhetővé teszik a bukó védelmét.

A sisak külső felületén mikrosérüléseket (hajszálrepedéseket) okozhat, ami gyengíti a héjszerkezetet és ezeken a repedéseken keresztül bejutva csak fokozza a problémát.

Bejuthat olyan helyekre is, mint például a plexi mechanika, ami műanyag alkatrész révén szintén nem kedveli az oldószereket.

Találkoztunk már rendszeresen ablaktisztítóval takarított bukóval, ahol a mechanika konkrétan eltört. Cserélhető elem, de épp elég bosszúságot tud okozni, főleg, ha nehéz a beszerzése.

 

Tönkrevágja a plexit és a Pinlock-ot is!

 

Nem kevés ablakmosóval tisztított plexit láttunk már, amik gyönyörűen be voltak mattulva.

A kilátás egy ilyen bukóból egyenlő a nullával. Szerencsére a plexi és a Pinlock is cserélhetőek, de átlagosan 20 000 Ft darabja (márkánként, típusonként eltérő), szóval érdemes vigyázni rájuk.

Az oldószerek nem tesznek jót a gumitömítéseknek sem, úgyhogy nincs min meglepődni, amikor egyszer csak már nem fog rendesen záródni és szelelni fog. A gumitömítések az UV hatására is elkezdenek öregedni, de a ablakmosóval a folyamatot eléggé fel tudod gyorsítani.

 

Na jó, de akkor mit használjak?
 

Rém egyszerű. Tiszta vizet vagy bukósisakra való tisztítószert. Ez utóbbi oldja a bogarakat és a zsíros szennyeződéseket is, cserébe nem tesz kár sem a fényezésben, sem a plexiben.

Kapható akár kis kiszerelésben, így motoros túrákra is könnyedén magaddal tudod vinni. Pinlock-ra ez sem mehet, később kifejtem.

Minden esetben áztad, ne dörzsöld le erővel a bogarakat, mert karcos lesz a plexi és a bukó fényezése is. Inkább hagyd állni néhány percet, akár teríts rá vízzel beáztatott papírtörtől, de ne dörgöld.

 

Papírtörlő vagy mikroszálas rongy?
 

Papírtörlő is megfelel, de figyelni kell, hogy abból is a lehető legpuhábbat használd, ne azokat, amiknek "dörzsis" tapintású a felülete.

A legjobb amit tehetsz, ha mikroszálas rongyot használsz. A mikroszálak magukhoz vonzzák a koszt és kellően puhák ahhoz, hogy ne karcolgassa össze a felületet.

 

 

A Pinlock-ot hogyan tisztítsam?

 

Kizárólag tiszta vízzel és mikroszálas ronggyal, ha valamiért ki kellene venned, akkor pedig kézbarát mosogatószerrel kézmeleg vízben megmosható.

Könnyen karcolódik és nagyjából bármilyen vegyszertől bemattul, felhullámosodik, még a sisaktisztító spréktől is!

Alapvetően a legjobb, ha a bukó megvételekor megkéred az eladót, hogy tegye bele neked és onnantól jobb ha ki sem veszed. Tökéletesen beül a helyére és a szilikontömítésnek köszönhetően a 2 réteg közé nem szabad kosznak jutnia. Kivételt képez, ha már régóta használod, mert idővel változik az alakja és akkor már elmozdulhat, de ez általában már akkor szokott bekövetkezni (amennyiben vigyázol rá), amikor már a plexi is csereéretté válik.

 

Tükrös plexim van, azzal mit kezdjek?

 

A létező legkényesebb a plexik között. A fémes hatást egy vékony fém réteggel érik el, ami akár sisaktisztító spré hatására is feloldódhat. Extrém kényes a karcokra és vegyszerekre, így csak tiszta vízzel (esetleg kézbarát mosogatószerrel) és mikroszálas ronggyal tisztítsd.

Aki keresett már nálunk tükrös plexit, az valószínűleg tapasztalta, hogy első próbálkozásunk lebeszélni róla. Elég csak egy keményebb bogarat vagy követ kapnod és már sérült is a fémréteg.

A fotón a saját plexim látható, amivel az első utamon követ kaptam. Ha vigyázol rá, és nem tisztítod vegyszerekkel, akkor 1 szezon bőven benne van egy ilyen plexiben.

 

 

Mi van a béléssel?

 

A bukód bélését legkönnyebben akkor tudod tönkre vágni, ha mosógépben mosod. A benne levő szivacs a mosás hatására összetörik és használhatatlanná válik. Minden esetben csak kézzel szabad mosni, hogy a lehető legtovább megőrizze a formáját. 
Mindig hordj maszkot! Sokszor kapjuk meg, hogy kényelmetlen és meleg. Igen, ez pontosan így van, ha a legegyszerűbb, legolcsóbb maszkot használod.

 Egy jó minőségű maszkon a lehető legkevesebb varrás van, több méretben készül, hogy ki tudd választani a neked megfelelőt és ahelyett, hogy izzasztana, hűsíteni fog. A hívószó a thermoaktív legyen.

Úgyhogy, ha eddig azt gondoltad, hogy maszkban motorozni nem jó, akkor csak nem volt még jó maszkod.

 

Miért fontos, hogy maszkot hordj?

Főleg azért, mert megsokszorozza a komfortod, hisz könnyebb lesz fel-le venni a bukód és a füled is leszorítja, így nem fog tudni visszahajlani felvételkor. Felszívja és elvezeti az izzadtságod, majd ezt párologtatva hűsít.

Nem közvetlen a bukód bélését izzadod össze, így sokkal ritkábban kell kimosni.

 

 

Kérdésed van? Keress minket bátran elérhetőségeinken vagy ugorj be a boltba, szívesen segítünk.

Motocity Sáreczky Kft.
9028 Győr, Szent Imre út 172/C
Tel: 06 20 396 9901
E-mail: info@motocity.hu